Jdi na obsah Jdi na menu
 


Několik rad organizátorům plesů

 

Několik rad organizátorům plesu, zejména pak maturitního plesu

 

 • Kapela se bezesporu stará o největší díl zábavy, je tedy na plese nejdůležitější (samozřejmě po samotných maturantech).
 • Ušetřit několik tisíc korun za kapelu se může vyplatit. Nemusíte hned poptávat velké orchestry za nejméně 15tis Kč. Nevěřili byste, že i kapela v klasickém složení dokáže věrohodně napodobit takto nákladný orchestr, aniž by kdokoliv poznal, že je něco v nepořádku (kromě několika chybějících trumpetistů, houslistů, percusionistů apod). Pokud má tedy i menší kapela dobré reference, určitě se vyplatí optat se na spokojenost někoho, kdo již má s kapelou nějaké zkušenosti. V tomto případě neplatí pravidlo "čím více, tím lépe".
 • Diskotéku nebo rockový koncert si je dnes možné užít prakticky kdykoliv. Maturitní ples je však jen jeden v životě. Ideální kapela je tedy taková, která hraje napříč žánry. Na úvod dokáže zahrát formálněji a umožní zájemcům o společenský tanec přijít si na své. Důstojně doprovodí tanec s rodiči a učiteli a nenutí postarší dámy a pány pogovat na Kabáty. Později však patřičně pobaví mladé, aby nebyl ples jen "o saku a kravatě".
 • Toto v pravém smyslu zdaleka nedokáže každá zábavová kapela. Některé hrají dobře jen jeden svůj oblíbený styl, zatímco ostatní spíše trpí a "Highway To Hell" potom zní stejně jako "Jetelíček U Vody" nebo naopak. Některé hrají sice kvalitně, ale pro mladé posluchače jaksi "nuda". Některé si naopak pletou ples s vlastním koncertem.
 • Někdo má velmi konkrétní představu o tom, jaká by měla být kapela a někomu je to naopak jedno nebo ani žádné rozdíly nevidí. Může se stát, že si umanutější osobnost prosadí místo plesu metalový nářez, technoparty, travesti show nebo koncert tibetských mnichů... až nastane večer trapno, tak s tím nic neuděláte.
 • Trefit se do vkusu všech, ať již konkrétní písní nebo celým repertoárem, nelze. Někdy se najde i někdo vyloženě naštvaný. Objektivním hodnocením je ale to, je-li spokojená opravdu výrazná většina.
 • Naplánuje-li se od 24:00 diskotéka, je to pro nás méně práce za stejné peníze. Bývá to ovšem pro některé přítomné signál, že to důležité již skončilo a tak jdou domů a zábava poněkud upadá. Diskotéka se proto hodí spíše jako "dojezd" pro ty, kteří ještě domů nechtějí. Ideální čas pro nahrazení živé kapely diskotékou se nám po zkušenostech zdá být mezi první a druhou hodinou po půlnoci.
 • Pozor, je-li v ceně kapely zahrnuté i ozvučení akce. Ani na zvukaři, skrze jehož aparaturu se vše na plese odehrává, se nevyplatí šetřit. I z výborné kapely udělá špatný zvuk šumaře a je s podivem, že naopak to úplně neplatí. Dobrý zvuk umí zázraky.
 • Světelná aparatura a pódiové efekty dělají až 50% z celkového dojmu kapely. Mnohem lépe se tancuje při zhasnutém nebo velmi ztlumeném světle v sále a zářícím pódiem, než když se všude svítí a všichni vidí, kdo s kým zrovna chodí. Pokud má tedy kapela možnost zajistit i světelnou aparaturu, pak to určitě považujte za jednu z výhod.
 • Maturitní ples se organizuje jen jednou za život, takže nasbírané zkušenosti po akci už není kde využít. Je dobré dát na nějakou tu radu od těch, kteří ten neustálý koloběh chyb sledují několik let - tím nemáme na mysli jen sebe.
 • Skupina Kontakt je tou správnou volbou.